דלקות

מהי דלקת?

דלקת היא תהליך ביולוגי מורכב הנגרם עקב גירוי מזיק, כגון מחומרים מעוררי גירוי, מתאים פתוגניים או מתאים פגומים. ניתן לסווג דלקת כדלקת אקוטית או כדלקת כרונית. הסימנים הקלסיים של דלקת אקוטית הם:

  • 1) חום 
  • 2) אדמומיות
  • 3) נפיחות
  • 4) תפקוד מופחת 
  • 5) כאב

כאב דלקת

דלקת אקוטית היא התגובה הוסקולארית לגירוי מזיק. דלקת כרונית מתרחשת כאשר הגירוי ההרסני מתמשך, ומונע מהגוף תגובות החלמה מלאות.

הגורמים של דלקת

דלקת עלולה להתרחש עקב הסיבות הבאות:

 נזק רקמות. דלקת הנגרמת כתוצאה מרקמה פגומה, למשל קרע בשריר (עיין ערך טיפול אוסטאופתי בכאבי שרירים), חבורה , נקע רצועה או פריצת דיסק בעמוד השדרה, היא תהליך ההחלמה של הגוף בפעולה. סוג זה של דלקת הוא תגובה בריאה לנזק ברקמות. האדמומיות והנפיחות הן עקב ריבוי דם באזור. הדם הרב נושא חומרים מזינים לרקמות הפגועות ומסלק מהן תוצרי פסולת. הוא גם נושא חומרי כאב, שהנם כימיקאלים הממריצים את תחושת הכאב לאזור. דבר זה הנו חיוני, שכן הכאב מתריע כנגד הפעלת לחץ על הרקמות הפגועות. 

במקרים שכאלו מעורבות אוסטאופתית תכלול הנעת מפרקים עדינה כדי לסייע לזרימת הדם ולצמצם את הדלקת. המטפל עשוי גם לבחור לבצע עיסוי קרח, המסייע לסילוק חומרי פסולת מהאזור הפגוע. היבט אינטגראלי של הטיפול יהיה הערכת הגורמי הסיכון, כדי שניתן יהיה לסלקם. גורמי סיכון עלולים לכלול מגבלות במפרקים שניתן לטפל בהן על ידי התערבות אוסטאופתית, כגון מומי יציבה, מגבלות ביו מכאניות, מיומנות ספורט דלות או חוסר איזון שרירי. כמו כן, ניתן לטפל בגורמים שהמטופל עצמו אחראי להם, כגון חוסר פעילות פיזית מספקת, שעות ארוכות בתנוחה אחת כלשהי או תנאי עבודה גרועים. האוסטאופת ייעץ בתחומים הללו. 

דלקת פתולוגית. דלקת הנובעת ממצב פתולוגי, כגון דלקת פרקים כרונית, דלקת חוליות מקשחת או זאבת, המטופלת בדרך כלל באמצעות תרופות. אולם, טיפול אוסטיאופתי מומלץ במטרה לצמצם את הרס המפרקים, לשמירה על טווח התנועה, על זרימת הדם ועל כוח שרירים. הגישה תהיה עדינה, מכיוון שמצבים דלקתיים לעיתים קרובות מגיבים באופן שלילי לטיפול ידני אגרסיבי ולמניפולציה של המפרקים. האוסטאופת המטפל יכין תוכנית טיפול המתאימה לגוף המטופל. ניתן לצמצם באופן משמעותי תסמינים של מחלות רבות באמצעות רפואה אוסטאופתית.

 דלקת אלרגית עלולה לגרום או להחמיר מספר מצבים פתולוגיים, כולל אסטמה, דלקת אף ודלקת עור אטופית. רקמות נגועות מתנפחות ומגרדות, ומייצרות ריר רב. טיפול קונבנציונלי כרוך בתרופות אנטי היסטמיניות ולעיתים בשימוש בסטרואידים. טיפולים אלטרנטיביים עשויים לכלול דיקור סיני, טיפול בצמחי מרפא ואיורוודה.

דלקת זיהומית. מכיוון שוירוסים, בקטריות, טפילים ופטריות עלולים לגרום לנזק רקמתי, הגוף מגיב על ידי השפעה על המעגל הדלקתי. דלקת וזיהום הן שתי תופעות נפרדות, למרות שהן עלולות להתרחש בו זמנית. תרופות אנטי דלקתיות אינן מומלצות באופן מוחלט במקרה של זיהום, מכיוון שהדלקת בפני עצמה היא מנגנון ההגנה של הגוף, ולכן  דיכוייה יעודד את התפשטות הזיהום. טיפול קונבנציונלי כרוך  בתרופות אנטיביוטיות, אנטי ויראליות, נגד טפילים ונגד פטריות, שלכולן יש תופעות לוואי.  אוסטאופתיה יכולה לעזור לגוף להיפטר מהפתוגנים כמו גם למנוע זיהומים עתידיים, על ידי חיזוק המערכת החיסונית.  

האוסטאופת המטפל ייעץ אם יש לשלב את הטיפול בטיפול תרופתי קונבנציונלי. הוא גם יכין תוכנית אימונים ותוכנית תזונה נכונה, על פי דרישותיו האישיות של המטופל. 

 

אולי יעניין אותך גם

טיפול אוסטאופתי בכאבי מפרקים

רכיבה על סוסים ובריאותך

מהי אקופנוקטורה אורתופדית ולמה היא עוזרת?

לבירורים וקביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.