כאבי גב

כאבי גב: העובדות

כאבי גב תחתון פוגעים ב-80% מהאוכלוסייה בנקודה מסוימת בחייהם. בעולם המפותח זוהי הסיבה הרווחת ביותר לנכות קשורת עבודה, כאשר השנייה אחריה היא כאבי ראש (עיין ערך טיפול אוסטאופתי בכאבי ראש). כאבי גב תחתון עלולים להיות אקוטיים, סב-אקוטיים או כרוניים, וניתן לטפל בהם בטכניקות קונבנציונליות כמו גם בטכניקות אלטרנטיביות (עיין ערך טיפולים קונבנציונליים והוליסטיים לכאבי גב). מאמר זה יעזור להבנה טובה יותר של כאבי הגב, וכיצד אוסטאופתיה תוכל לעזור. 

כאב גב

מה הגורמים לכאבי גב?

ניתן לסווג כאבי גב תחתון לשלוש קבוצות:

כאב גב תחתון הנגרם כתוצאה מתהליך מחלה. זהו הסוג הפחות רווח. רופאים, אוסטאופתים, ומומחים אחרים יודעים לזהות אם הכאב הוא למשל תוצאה של גידול, זיהום או כדומה. במקרה של סכנת פתולוגיה, הרופא המטפל יפנה אותך לבדיקות נוספות, שעשויות לכלול צילומי רנטגן, MRI ,CT, בדיקות דם, דגימות שתן ובדיקות שונות אחרות, וזאת על פי התסמינים. סימנים ותסמינים שעלולים להצביע על פתולוגיה מוגדרים כדגלים אדומים. 

כאב גב המלווה בסימנים או בתסמינים נוירולוגיים (עיין ערך טיפול בפריצת דיסק), כגון נימול באחת הרגליים או בשתיהן, חולשה ברגל אחת או בשתיהן, רפלקסים חלשים או יתירים ברגליים, או העדר שליטה בהטלת שתן וביציאות. במקרה של תסמינים נוירולוגיים יתירים או מדאיגים, תתבצענה בדיקות נוספות, כגון אלו המוזכרות לעיל. במקרה בו התסמינים הנוירולוגיים הינם מינוריים, מומלץ טיפול אוסטאופתיה במצב. חוסר שיפור אחרי 4-6 שבועות של טיפול אוסטאופתיה, בדרך כלל יצביע על צורך בבדיקות רפואיות נוספות. 

'כאב גב פשוט'. במילה 'פשוט' בקונטקסט זה אין בכדי לומר שהכאב אינו חמור, או כי קל למצוא את שורשיו ולטפל בהם. פירוש המילה הוא שאין סיבה לדאגה הנוגעת למחלה מסכנת חיים או לתוצאות חמורות למערכת העצבים. סוג זה של כאב גב הנו רווח ביותר, ורק הצטננויות פשוטות הנן סיבה רווחת יותר לביקורים אצל רופא כללי. למרות זאת הגורם לו אינו ידוע. 

אוסטאופתיה לטיפול בכאבי גב

הגישה האוסטאופתית לכאב גב, או לומבגו, היא בעלת שני שלבים:

1) ראשית כל, הרופא מזהה את הרקמות הגורמות לתסמינים. במילים אחרות, את השריר, החוליה, הרצועה, האיבר וכו' הספציפיים, האחראיים לכאב או לתחושת הנוקשות.

2) שנית, המטפל מזהה גורמי סיכון, מונח בו משתמשים לתיאור הסיבה העיקרית של הבעיה. גורמי סיכון עלולים לכלול מומים ביציבה, מגבלות בחוליות, דיספונקציות ביומכאניקת, שרירים חלשים ו/או גורמי סגנון חיים, כגון ישיבה לאורך זמן, חוסר פעילות פיזית או לחץ נפשי.

הטיפול מיועד לצמצום הלחץ על הרקמות הבעייתיות, ולסילוק הגורמים הסיכון תוך שימוש בגישה הוליסטית, דהיינו סריקת הגוף כולו בחיפוש אחר מומים שעלולים לגרום ליתר לחץ על רקמות הגב התחתון. המטרה הראשונה היא מטרה קצרת טווח המיועדת להקלה על הכאב, והשנייה היא מטרה ארוכת טווח המיועדת למניעת התרחשות חוזרת.

 

אולי יעניין אותך גם

טיפול הוליסטי לכאבי צוואר

שיפור הפילאטיס עם אוסטאופתיה

מהי סכיאטיקה ואיך מתגברים עלייה

לבירורים וקביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.