כאבי מפרקים

כאבי מפרקים: מבוא

כאבי מפרקים עלולים להיגרם על ידי גורמים שונים כאשר הנפוצים ביותר הם אוסטיאוארתריטיס (מחלת פרקים ניוונית), נזקים רצועתיים, דלקת האמתחת (בורסיטיס), דלקת גידים (טנדיניטיס) ונוקשות בשרירים הסובבים את המפרק (עיין ערך גורמים לכאבי שרירים ודרכי הטיפול). האוסטאופתיה שואפת לשחזר את תנועתיות המפרק, את זרימת הדם ואת התפקוד העצבי, ובכך להקל על הכאב ולצמצם את סכנת הישנות התופעה.

טיפול בכאבי מפרקים הנגרמים מסיבות שונות

אוסטיאוארתריטיס המוכר גם בשם מחלת פרקים ניוונית, הוא מצב בו הסחוס המגן על  פני השטח הגרמיים של המפרק  נשחק, וגורם לשפשוף של עצם בעצם. רמת הניוון איננה בהכרח קשורה לרמת הכאב, דהיינו גם במקרים חמורים של אוסטיאוארתריטיס, כאב יכול להיות מינימאלי או שייתכן שלא יהיה כאב כלל, או שהוא עלול להיות קשה ביותר גם במקרים של ניוון מינימאלי. התופעה איננה מובנת כראוי. אזורים רווחים הנפגעים על ידי אוסטיאוארתריטיס הם הברכיים, פרקי הירך ופרקים בגב תחתון ובצוואר הטיפול כרוך בשני שלבים. ראשית יש לטפל באופן ידני, כגון באוסטאופתיה או בכירופרקטיקה. טיפול ידני יכוון לחיזוק ולהנעת המפרק הפגום, ולשיפור תפקוד המפרקים הסמוכים כדי למקסם את יעילות האזור הנגוע. לעיתים קרובות, אפילו במקרים חמורים, מקלים על הכאב והמטופל חוזר לפעילויות השגרתיות יומיומית. במקרה בו טיפול ידני לא יצליח לגרום לתוצאות משמעותיות, מומלץ לנקוט בהתערבות כירורגית.     

נזק רצועתי מתרחש באופן הרווח ביותר במפרקי הברך והקרסול, ובמפרקי הגב התחתון, אך הוא עלול להשפיע על כל מפרק אחר, כולל כתפיים, מרפקים, שורש כף היד ופרק הירך. הרצועות, שהנן רקמה חזקה עשויה מסיבי קולגן, מחזיקות ביחד את עצמות המפרקים. הרצועה עלולה להיקרע בעת משיכה או סיבוב פתאומי של מפרק, כפי שקורה לעיתים קרובות לברך במשחקי כדורגל או טניס. הנזק עלול להיות החל נזק מיקרוסקופי ובלתי משמעותי ועד לקרע מוחלט. האוסטאופתיה המטפל יבצע בדיקה גופנית, ויחליט בהתאם לממצאים אם יהיה זה בטוח ויעיל להשתמש בטיפול ידני. אם לאו, יפנה האוסטאופתיה  את המטופל לבדיקות נוספות, שעשויות לכלול MRI.  

 דלקת האמתחת (בורסיטיס), היא דלקת של כיסים קטנים מלאי נוזל שעוזרים לצמצום את החיכוך בין השרירים, הגידים והעצמות, ומתרחשת באופן הרווח ביותר באזורי מפרק הירך, הברך, גיד אכילס והכתפיים. היא עלולה להיגרם על ידי טראומה ישירה לאמתחת, כגון נפילה או מתח מוגבר ברקמות המקיפות אותה. בשני המקרים, האוסטאופתיה ישתמש בטכניקות להנעת המפרק ולשחרור רקמות רכות, תוך שיפור זרימת הדם, צמצום הלחץ על האמתחת ומתן אפשרות להחלמה. המטפל גם יטפל במגבלות/מומים פיזיים אחרים שעלולים להקדים לכיווץ הרקמות ולהפעיל לחץ על האמתחת. מומים עלולים לכלול פלטפוס, אגן ירכיים אסימטרי, תנועה שדרתית מוגבלת וכדומה. 

טנדיניטיס או דלקת גידים, עלולה להשפיע כמעט על כל מפרק פריפריאלי. בכתף, תופעה זו לעיתים קרובות נקראת קרע במסובבי הכתף (rotator cuff); במרפק היא קרויה טניס אלבו או גולפרס אלבו; בברך היא קרויה דלקת גיד הפיקה, ובקרסול היא קרויה דלקת גיד אכילס (אכילס טנדיניטיס). היא נגרמת בדרך כלל על ידי עומס יתר על השריר/הגיד, דבר שעלול להיגרם עקב יציבה גרועה, תנועת מפרקים מוגבלת, לחץ חוזר ו/או יתר פעילות פיזית. הטיפול כרוך בצמצום הגורמים האגרסיביים, למשל התעמלות יתר, והתייחסות לסוגיות יציבה וביו מכאניות כגון כתפיים שמוטות במקרה של טנדיטיס באזור הכתפיים, או פלטפוס במקרה של דלקת גיד אכילס. 

מתח, לחץ או התכווצות של השרירים המקיפים את המפרק עלולים לגרום לכאב באזורי כל מפרק, כולל אזורי הגב והראש (עיין ערך טיפול הוליסטי בכאבי ראש). הצטברות רעלנים בשרירים מכווצים נגרמת עקב זרימת דם נמוכה, ומכאן פינוי מופחת של חומרים כגון חומצה לקטית, הגורמים לכאבים. ייתכן שהמטופל לא יהיה מודע לכך שהכאב נובע מהשרירים, מכיוון שיתכן ויחוש בכאב רק במפרקים ולא בשרירים. אחרי אבחון של כאבי שרירים, ייתכן שהאוסטאופתיה ינקוט בטכניקות לשחרור רקמות רכות, בטיפול של מתיחות ונקודות טריגר, דהיינו הפעלת לחץ על נקודות ספציפיות במטרה לצמצם את המתח השרירי. בנוסף, ייתכן שיהיה טיפול באזורים נוספים הקשורים לבעיה, למשל מתח בשרירי הגב התחתון לעיתים קרובות מתקשר עם תנועת חוליות מוגבלת. לטיפול יעיל ולתוצאות קבועות, ישוחררו מגבלות חולייתיות אלו.  

במקרה בו המטופל אינו בטוח לגבי סיבת כאבי הפרקים שלו, יש לפנות לקבלת ייעוץ מהאוסטאופת או הכירופרקט המטפל. תתבצע בדיקה גופנית מקיפה, ובמקרה הצורך יכינו תוכנית טיפול. 

 

אולי יעניין אותך גם

טיפולים קונבנציונליים והוליסטיים בכאבי גב תחתון

טיפול אוסטאופתיה בדלקות

מהי צליפת שוט ואיך מטפלים בה

לבירורים או קביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.