כאבי צוואר

כאבי צוואר: העובדות

כאבי צוואר הם בעיה רווחת ממנה סובלים שני שליש מאוכלוסיית המדינות המפותחות, בנקודה מסוימת בחייהם. יש רקמות שונות שעלולות לגרום לכאבי צוואר, כולל שרירים, רצועות, חוליות ודיסקים בין חולייתיים (עיין ערך טיפול הוליסטי בפריצת דיסק). האוסטאופת המטפל יבצע מספר בדיקות אוסטאופתיות כדי לשלול בעיות רפואיות חמורות כלשהן, וכדי לקבוע אלו רקמות נפגעו. במקרה הצורך, יופנה המטופל לבדיקות נוספות כגון צילומי רנטגן, CT ו-MRI.

כאב צוואר

 

שלוש קטגוריות של כאבי צוואר

1) כאבי צוואר המקרינים לזרוע אחת או לשתיהן. קטגוריה זו נובעת בדרך כלל, אך לא תמיד, מלחץ על שורשי עצבי חוט השדרה הצווארי. הכאב מתרחש בקצהו התחתון של הצוואר, מהחוליה הצוואר החמישית ומטה. גירוי שורש העצב עלול להיגרם על ידי פריצת דיסק, זיזים גרמיים באוסטיאוארטריטיס, פיברוזיס בגיד בינחולייתי, או פתולוגיות שדרתיות שונות, כגון גידולים או מורסות. לעיתים קרובות, גם שאין שום גירוי לשורש העצב – כאב המועבר בזרוע עלול להיגרם כתוצאה מיתר מתח בשרירי הכתפיים והצוואר, או מדלקת ברקמות הצוואר כלשהן ללא כל גירוי בשורש העצב. מנגנון ההעברה במקרה הזה אינו מובן כראוי, אבל סבורים שמדובר באיתותים עצביים מבולבלים. במילים אחרות, המוח סבור שיש נזק רקמתי בזרוע, כאשר למעשה הנזק/הדלקת הוא בצוואר או בכתף. 

2) כאבי צוואר המקרינים לראש. תופעה זו בדרך כלל משפיעה על האזור העליון של הצוואר. ניתן לחוש כאבים בכל מקום בראש – סביב האוזניים, בעיניים, במצח, בלסת, בקודקוד וכדומה. יש מספר מקרים של 'כאב ראש צווארי', כאשר הרווח ביותר הוא כאב ראש הנובע ממתח – בו שרירי הצוואר העליון נעשים מתוחים מאד, ומפעילים לחץ על ה-greater occipital nerve, עצב אשר נמשך מהצוואר לראש (עיין ערך טיפול אוסטאופתיה בכאבי ראש). 

3) כאב צוואר שאינו מקרין עלול להשפיע על כל חלק בצוואר. זוהי בדרך כלל קטגוריה פחות מורכבת מהאחרות. הסיבות הרווחות ביותר הן דיסקים פגומים, אוסטיוארטריזיס ומתח שרירי מוגבר.  

טיפול אוסטאופתיה בכאבי צוואר

1) ראשית, האוסטאופת יזהה את הרקמות הפגועות. במילים אחרות, את השריר (עיין ערך גורמים לכאבי שרירים ודרכי הטיפול), החוליה, הרצועה, האיבר וכדומה הספציפיים, האחראיים לכאב או לתחושת הנוקשות.

2) שנית, הוא יזהה את גורמי הסיכון, המונח בו משתמשים לתאר את הסיבה הבסיסית של הבעיה. גורמי סיכון עלולים לכלול פגמים ביציבה, מגבלות בחוליות, דיספונקציות ביו כימיות, שרירים חלשים ו/או גורמי סגנון חיים, כגון ישיבה לאורך זמן, חוסר פעילות פיזית או לחץ נפשי.  

הטיפול מיועד לצמצום הלחץ על הרקמות הפגומות, ולסילוק הגורמי הסיכון, תוך שימוש בגישה הוליסטית, דהיינו סריקת הגוף כולו בחיפוש אחר מומים שעלולים לגרום ליתר לחץ על רקמות הצוואר והגב העליון. המטרה הראשונה היא מטרה קצרת טווח המכוונת להקלה על הכאב, והשנייה היא מטרה ארוכת טווח המיועדת למניעת התרחשות חוזרת.

 

אולי יעניין אותך גם

טיפול בכאבי פרקים

אוסטאופתיה לדלקת

תרפיית קרניוסקרל

לבירורים וקביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.