כאבי ראש

כאב ראש: העובדות

כאב ראש הוא כאב שמורגש בכל מקום בפנים, בראש או בצוואר העליון. כאבי ראש עלולים להיגרם ממספר סיבות והם מהווים סימן שיתכן וכל רקמה שהיא מהרקמות הרגישות לכאב מסביב המוח מתוחה. המוח עצמו אינו גורם לכאבי ראש מכוון שהוא אינו רגיש לכאבים. כאבי ראש מסווגים למספר סוגים שונים. בהמשך הם מסווגים לשש קבוצות על פי הרקמות הנגועות. 

כאב ראש

6 סוגים של כאבי ראש

1) כאבי ראש הנגרמים על ידי מתח מוגבר בשרירי עמוד השדרה הצווארי העליון (עיין ערך טיפול אוסטאופתיה בכאבי שרירים). מתח באזור זה עלול לנבוע מיציבה לא נכונה, ממתח רגשי ו/או ישיבה ממושכת מול מחשב. הטיפול בסוג זה של כאב ראש מכוון אל גורם הכאב, זאת אומרת יישור יציבה, תרגילים להפחתת מתח וייעוץ ארגונומי לגבי תחנת העבודה. 

2) תסמונת צפלית-צווארית מאופיינת על ידי אנומליות בחוליות הצוואר העליונות אשר מעבירות כאב לכל אזור שהוא של הראש. לעתים קרובות החולה אינו מרגיש כאב כל שהוא בצוואר והוא לא מודע כי גורם כאב הראש הוא בחוליות של עמוד השדרה הצווארי. התערבות אוסטופתית לתסמונת צפלית-צווארית יכלול טיפול בנקעים בחוליות ולגורמים אחרים כגון שרירים מקוצרים. סטיות של יציבה ומגבלות קרניוסכרליות.

3) כאבי ראש הקשורים למחזור הדם. מצבים כגון מיגרנות, כאבי ראש מכווצים, כאבי ראש הנגרמים על ידי פעילות גופנית וכאבי קיפאון מוחי נכללים בקבוצה זו. מעריכים כי הכאב נגרם על ידי שינוי פתאומי בזרימת דם גולגולתי. האוסטאופת יטפל בעיקר ברקמת החיבור המוצרת באזורים בהם נמצאים כלי דם גדולים, כגון כניסת בית החזה (אזור הכתפיים), הצוואר והגרון והגולגולת עצמה. 

4) וירוסים, כגון שפעת עלולים לגרום לכאבי ראש ובדרך כלל אינם מושפעים מהתערבות אוסטאופתית. למעשה, לא ממליצים על טיפול ידני בנוכחות חום. במקרה של זיהומים נשימתיים חוזרים או סינוסיטיס כרוני, אזי יש לתת טיפול אוסטאופתי בזהירות כאשר חשים בטוב, בניגוד לתקופת שיא המחלה. על הטיפול להתמקד בחיזוק המערכת החיסונית על ידי ניוד מערכת הנשימה – הגרון, הריאות, קשת הצלעות והסרעפת; מערכת העיכול – האיברים הבטניים; ומערכת הקרניוסקרלית – זרימת הנוזל הקרניוסקרלי ועמוד השדרה.

5) כאבי ראש הנגרמים על ידי תרופות. כאבי ראש תגובתיים עלולים להיגרם על ידי שימוש בתרופות או בסמים פסיכדליים. הטיפול כרוך בהפסקת שימוש בסם או בתרופה.

6) יתכן ולחץ תוך גולוגולתי יגרם על ידי גורמים שונים לרבות דימום תוך גולגולתי, דלקת קרום המוח ותהליך גידולי. רפואה קונבנציונלית היא הבחירה לסוג זה של כאב ראש.   

מה האוסטאופת המטפל יעשה?

האוסטאופת יאבחן את סיבת כאב הראש והוא יתכנן תוכנית טיפול או יפנה את החולה לבדיקות נוספות, כגון צילום רנטגן, סי טי או MRI. 

 

אולי יעניין אותך גם

טיפולים קונבנציונליים והוליסטיים במיגרנות

טיפים להימנע מפציעות מרכיבה על אופני הרים

טיפול אוסטאופתיה להפרעות עיכול

לבירורים וקביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.