כאבי שרירים

כאבי שרירים: מבוא

כאב שרירים הוא תסמין של מחלות רבות, אולם הסיבות הרווחות ביותר הן מתח כרוני, מתיחת יתר או כיווץ יתר של שריר יחיד או קבוצת שרירים. כאב שרירי שלדי עלול להופיע כתוצאה מכל אחת מארבעת הסיבות הבאות.

כאבי שרירים

גורמים לכאבי שרירים ודרכי טיפול

1) קרע בשריר. מתייחסים לכך כאל נקע שעשוי להיות בלתי משמעותי ועד לחמור מאד. במקרה של קרע מוחלט יש צורך בהתערבות כירורגית. בשריר מתוח יש לטפל בטיפול ידני, כגון אוסטאופתיה, במטרה לצמצם את התכווצות השריר ואת הדלקת. האוסטאופת המטפל יטפל באופן הוליסטי, וישחרר שרירים אחרים המחוברים לאזור המתוח. למשל, במקרה של קרע בשרירי מיתר הברך, האוסטאופת המטפל יכול לשחרר את שרירי הסובך והגב התחתון, שכן אזורים אלו קשורים לשרירי מיתר הברך באמצעות רקמת חיבור, ואי לכך פועלים בהתאמה.  

2) יתר מתח שרירים. מתח שרירים מוגבר עלול להיגרם עקב יציבה לא נכונה או מתח נפשי. אזור רווח של יתר מתח שרירי הוא הצוואר וחגורת הכתפיים. מתח מוגבר מגביל את זרימת הדם, וגורם לכאב איסכמי, שהנו כאב הקשור להצטברות תוצרי פסולת ברקמות. יש לכוון את הטיפול לשחרור המתח השרירי ולצמצום הגורמים המקדימים, דהיינו מומי יציבה. טכניקות אוסטאופתיות לשחרור רקמות רכות כוללות עיסוי, מתיחות, טיפול בנקודות טריגר (נקודות מקובצות הממוקמות בשרירים), ו/או שחרור תנוחתי בו הפרקים אחוזים בתנוחות מסוימות המסייעות לשחרור השרירים.  

3) עווית הגנתית. כמעט בכל מקרה של טראומה, נזק רקמות או דלקת, השרירים המקיפים את האזור נכנסים למצב של עווית, המונעת תנועת יתר של הרקמות הפגועות. זוהי תופעת הגנה חיונית, אולם העווית היא לעיתים מוגזמת – זהו מנגנון פרימיטיבי. עקב צמצום בזרימת הדם המקומית, העווית בעצמה מגבירה את הכאב, וגורמת למטופל לסבול הן מכאב הטראומה הראשונית והן מזה הנובע מעווית השריר. יש לכוון את הטיפול הידני לצמצום העווית, אך רק באופן קל, שכן שרירים רפויים יתר על המידה יגבירו את  פגיעות הרקמות הבסיסיות הפגועות וימנעו החלמה. האוסטאופת המטפל יבצע מספר בדיקות גופניות כדי להבחין בין עווית וסוגים אחרים של כאבי שרירים. 

4) Delayed Onset Muscle Soreness) DOMS) הוא מונח בו משתמשים כדי לתאר כאב המתעורר בימים שאחרי התעמלות נמרצת. סבורים כי הסיבה לכך היא קרעים מיקרוסקופיים בשרירים והצטברות של תוצרי פסולת, כגון חומצה לקטית, בשרירים. מתייחסים ל-DOMS כאל מצב רפואי, אבל כהתרחשות טבעית שנובעת ממאמץ יתר, ולכן אין צורך בהתערבות רפואית או אוסטאופתית. אולם, במקרה של רצון לזרז את ההחלמה מכל סיבה שהיא, ניתן להשתמש בטיפול מנואלי להגברת זרימת הדם ולצמצום הצטברות החומצה הלקטית ברקמות שריר. המטפל יטפל באמצעות עיסוי והנעת פרקים, בעיקר באזורים של כלי דם גדולים. 

במקרה של אי וודאות לגבי סיבת כאבי השריר, או במקרה בו הכאב ממשיך, מומלץ לפנות לאוסטאופת המטפל. לצורך הכנת תוכנית טיפול מותאמת אישית, יבצעו סדרה של בדיקות אורטופדיות ויקבעו את מקור הבעיה.

 

אולי יעניין אותך גם

טיפול אוסטאופתי לפריצת דיסק

טיפים להפחתת כאבים בזמן המדיטציה

טיפולים קונבנציונליים והוליסטיים למיגרנות

לבירורים וקביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.