טיפול במיגרנות

אילו אופציות טיפול קיימות במיגרנות

כאבי ראש, החל מתחושת אי נוחות קלה ועד לכאב בלתי נסבל, עלולים להיגרם ממגוון גורמים. הרופא המטפל יחליט על דרך הטיפול, בהתאם למקרה ולתסמינים הספציפיים שלך, בין אם באמצעות טיפול ראשוני כגון מנוחה, פיזיותרפיה ,תרופות משככות כאבים, או בדיקות נוספות כגון בדיקות דם ו-MRI.        

על פי ה-Alliance for Headache Disorders Advocacy של ארצות הברית, 36 מיליון אמריקנים סובלים מסוג ספציפי של כאב ראש – המיגרנה. המשך וקרא כדי לראות אם כאבי הראש מהם הנך סובל הם אכן מגרנות, ואם כן באילו צעדים תוכל לנקוט כדי להקל על הכאבים.

סקירה כללית על מגרנות

מיגרנה היא מצב כרוני בו חשים בכאב, בדרך כלל בצד אחד של הראש. היא לעיתים קרובות מלווה בתסמינים נוירולוגיים מסוימים, כגון ריח מוזר, הפרעות ויזואליות או בלבול. מיגרנה עלולה להמשך בין שעתיים ועד ל-72 שעות, ועלולה להיות מלווה בבחילות, בהקאות,וברגישות מוגברת לאור או לרעש. הגורם למיגרנות אינו ידוע, אך סבורים שמעורבים בכך מספר גורמים גנטיים. 

מה גורם לכאב בעת התקף מיגרנה?

 למרות שהוצעו מספר אפשרויות למנגנון הכאב בעת התקף המיגרנה, אף אחת איננה מקובלת באופן אוניברסאלי. תיאוריות רווחות כוללות:

  • 1. התכווצות ספונטאנית של כלי דם בראש
  • 2. בעיות מולדות בחלקים מסוימים של המוח
  • 3. רמות גבוהות של סרוטונין במוח

טריגרים

הטריגר הרווח ביותר למיגרנות הוא מצוקה רגשית (79%), בעקבותיה הפרעות שינה (64%) וגורמי תזונה (44%). חלק מהסובלים ממיגרנות טוענים כי איכות האוויר והתאורה פועלות כטריגרים, אך מרבית המחקרים טוענים כי גורמים סביבתיים אלו ואחרים הנם בעלי השפעה מועטת בלבד על מיגרנות.

אבחון

הרופא המטפל יאבחן את מצבך באמצעות התסמינים שלך בלבד, אך ייתכן שיפנה אותך לבדיקות נוספות כדי לשלול גורמים אחרים לכאבי הראש.

טיפול קונבנציונאלי במיגרנות

תרופות מניעתיות שונות התגלו כמצמצמות את תדירות וחומרת כאבי המיגרנה, כולל טופירמט, פרופרנולול ומטופרולול. אולם תופעות לוואי שליליות עלולות לכלול תסמינים כגון שלשולים, בחילה, אנורקסיה ותשישות. 

NSAIDs. ייתכן שהרופא המטפל ימליץ על משככי כאבים, כגון תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs), אספירין או פרצטמול, מכיוון שהתברר שהן מקלות על הכאב וחוסר הנוחות של מיגרנות מתונות.

טריפטנים. קבוצה שלישית של תרופות, המוכרת בשם טריפטנים, הנה אפקטיבית בהפחתת הכאבים והבחילות המתלוות למיגרנות אצל כ-75% מהאנשים. ניתן לקחת טריפטנים כגלולות לבליעה, כחומר בהזרקה או כתרסיס דרך האף. במקרה והנך סובל ממחלת לב ייתכן שהרופא המטפל יבחר לא לרשום לך טריפטנים ,שכן תופעות הלוואי השליליות שלהם עלולות לכלול איסכמיה בשריר הלב, מצב בו כמות מופחתת של חמצן מגיעה לשרירי הלב.

ניתוח. במקרים חמורים, הרופא עשוי להמליץ על ניתוח מיגרנה, בו מתבצעת דה-קומפרסיה בחלק מהעצבים סביב הראש והצוואר.

טיפול הוליסטי

לעיתים מומלץ לקבל עזרה מהאוסטאופת שלך, שיוכל אולי לצמצם את חומרת התקפי המיגרנה. מחקר שנעשה במרכז לחקר כאבי ראש בניו יורק טוען כי טיפולים באוסטאופתיה, בדיקור, בתרגילי רגיעה (עיין ערך יוגה), בהתעמלות אירובית ובתרפיה קוגניטיבית הנם יעילים בטיפול במיגרנות, ולעיתים קרובות מועדפים עקב הסיכון הנמוך לתופעות לוואי כמו גם עקב מחיריהם הנמוכים. מניפולציה לחוליות צוואריות גם התגלה כעוזר ומועיל לחלק מהמטופלים. 

האוסטאופת המטפל ישתמש במגוון טכניקות בכדי להפחית את הכאב, כגון תרפייה קרניוסקרל ומניפולציה של רקמות רכות באזור הראש וצוואר.

לטווח הארוך

 באמצעות זיהוי טריגרים ונקיטת צעדים למניעתם, ניתן לצמצם את תכיפות המיגרנות ואת חומרתן.  תוך שמירה על סגנון חיים בריא, הכרוך בהתעמלות אירובית קבועה, תוכל לצמצם באופן משמעותי את הסכנה להשפעות קשות על מצבך. 

 

אולי יעניין אותך גם

טיפול אוסטאופתיה בכאבי גב

מהו דיקור אורתופדי?

טיפול הוליטי בנשים בהריון

לבירורים וקביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.

מקורות

www.allianceforheadacheadvocacy.org 

Piane, M., Lulli, P., Farinelli, I.,  Simeoni, S., De Filippis, S.,  Patacchioli, FR.,  Martelletti, P (2007). "Genetics of migraine and pharmacogenomics: some considerations". The journal of headache and pain 8 (6): 334–9.

Mollaoglu, M. (2012). "Trigger Factores in Migraine Patients".  J Health Psychol

Mauskop, A. (2012). "Nonmedication, Alternative and Complementary Treatments for Migraine".  18 (4): 796-806

Chaibi, A., Tuchin, P. J. (2011). "Chiropractic Spinal Manipulative Treatment of Migraine Headache of 40-year duration using Gonstead method: A Case Study". 10 (3): 189-93

Bartleson JD, Cutrer FM (May 2010). "Migraine update. Diagnosis and treatment". Minn Med 93 (5): 36–41