מפרק הסקרו-איליאק

האם כאב הגב שלך נובע מהמפרק העצי כסלי (סקרו איליאק)?

המפרק העצי כסלי מחבר את עצם העצה לאגן, ובעת עמידה מעביר את משקלו של הגוף העליון דרך האגן לרגליים. עקב קרבתו הרבה לעמוד השדרה המותני והסימפטומולוגיה הדומה שלו, נוטים בטעות לייחס כאב הנובע מהמפרק העצי כסלי כאל כאב הנובע מהגב התחתון (עיין ערך טיפול אוסטאופתיה בכאבי גב), מפריצת דיסק או מסכיאטיקה. במקרה של סבל מכאבים בגב התחתון, בצידו האחד של העכוז או בשניהם, המאמר הבא עשוי לשפוך קצת אור על מקור הבעיה.  

גורמים לכאב עצי כסלי

יש שני גורמים שריריים שלדיים עיקריים (לא ממחלה) לכאב במפרק העצי כסלי:

ניוון, או מחלת מפרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס) של הפרק העצי כסלי, שעלולה להתחיל עם הגיל. ישנו סיכון רב יותר לכאב במפרק העצי כסלי במקרה של יציבה בלתי תקינה, שרירים חלשים או ביצוע קבוע של משימות המאמצות את המפרק העצי כסלי, כגון הרמות בלתי נכונות. 

מתיחת רצועות. יש מספר רצועות המחברות את עצמות האגן לעצם העצה. כל אחת מהן עלולה להימתח עקב תנועות מגושמות ובלתי נכונות כגון פיתול, כיפוף קדימה או ישיבה בתנוחה לא נכונה לאורך זמן. רצועות המפרק העצי כסלי עוברות לחץ קשה בעת הריון, וכאב במפרק העצי כסלי הנו סיבה רווחת לכאבים בקרב נשים הרות. תאונות דרכים ופציעות מספורט הן גם סיבות רווחות למאמץ ולמתיחת הרצועה העצית כסלית.

תסמינים

להלן התסמינים, שעל פי מחקר של אוניברסיטת פנסילבניה, שעלולים להופיע במקרה של דיספונקציה במפרק העצי כסלי:

  • 1) כאב חד צדדי באזור המפרק העצי כסלי עצמו- הגומה בגב התחתון
  • 2) כאב באחד מצידי העכוז  (94%)
  • 3) כאבי גב תחתון (72%)
  • 4) כאבי  מפשעה (14%)
  • 5) כאבי רגליים (50%) או כפות רגליים (14%)
  • 6) הכאב הקשור לדיספונקציה עצית כסלית בדרך כלל מוחמר על ידי שינוי תנוחות, למשל מעבר מישיבה לעמידה, היפוך במיטה או יציאה מרכב

אבחון

יש מספר בדיקות אורטופדיות שהאוסטאופת או הרופא המטפל עשויים לבצע כדי לאשר או להפריך דיספוקנציה של המפרק העצי כסלי כגורם לכאבים. בדיקה נפוצה היא FABER Test, בה המטופל  מתבקש לשכב על גבו בעת שהמטפל מכופף את הברך ומפרק הירך של הצד הפגוע, ממקם את כף הרגל על ירך הרגל השנייה ומאפשר לברך של הצד הפגוע ליפול כלפי חוץ והצידה. במקרה שתנועה זו מעוררת מחדש את הכאב, ייתכן שהמטופל סובל מדיספונקציה של המפרק העצי כסלי.

במקרה בו הבדיקה הקלינית איננה מצליחה לגלות את הסיבה האמיתית לכאב, האוסטאופת המטפל  עשוי להפנות את המטופל לבדיקות נוספות. אלו עשויות לכלול צילומי רנטגן סריקות CT ו- MRI בדיקה רווחת  נוספת לכאבי המפרק העצי כסלי היא זריקה ישירות לתוך המפרק. במקרה בו המטופל מדווח על ירידה של 75% מהכאבים בעקבות הזריקה, כאב הנובע מהמפרק העצי כסלי עשוי להיות אבחון אפשרי.

טיפול הוליסטי

הדעה הרווחת היא שהטיפול הראשוני בכאב עצי כסלי צריך להיות טבעי ובלתי פולשני. הטיפולים שיבואו בעקבות כך יכולים לעזור אם המפרק העצי כסלי הוא הגורם לכאבים:

א. תרפיית קרניוסקרל: כולל תנועות עדינות של עצמות הגולולת ועצם הצולב. טיפול גולגולתי צולב מצמצם את המתח סביב הראש, עמוד השדרה ועצם הזנב, וממריץ ייצור ומחזור נוזל מוחי שדרתי. האוסטאופת המטפל יבדוק את האגן של המטופל, במקרה של עצם עצה דיספונקציונאלי, ישתמש בטכניקות טיפול עדינות במטרה לשקם את האיזון.

ב. טיפול מניפולטיבי (עיין ערך אוסטאופתיה): על ידי שיקום תנועה שאבדה בחוליה או באגן, נתן להקל לחץ מיותר במפרק העצי כסלי. מניפולציה במפרקים מגבירה את התנועתיות וזרימת הדם, ומפחיתה מתח שרירים ודלקת. טיפול מניפולטיבי הינו טיפול עדין ומותאם למצב הבריאותו של המטופל.

ג. דיקור אורתופדיהאוסטאופת המטפל עשוי להחליט על החדרת מחטים בנקודות טריגר בשרירים מתוחים, ולגרום לשחרורם. מחקר שנערך באוניברסיטת בן גוריון הראה כי החדרת מחטים לעומק רב יותר הנה בעלת אפקט משכך כאבים רב יותר מאשר החדרה שטחית יותר . 

ד. ATM: שיטה הנובעת משיטת פלדנקרייס, שיטת מודעות דרך תנועה (ATM), התגלתה כבעלת השפעה חיובית על הסובלים מכאבים כרוניים. מחקר הראה כי משתתפים דיווחו על מודעות גופנית רבה יותר ויכולת תנועה גדולה יותר בעקבות מפגשים קבועים של ATM.

טיפול קונבנציונאלי

במקרה בו הטיפול האלטרנטיבי אינו מניב תוצאות, הרופא המטפל ירשום למטופל תרופות משכחות הכאבים:

  • 1) תרופות לא סטרואידיות אנטי דלקתיות (NSAIDS) כגון אספרין, נורופן, אופטלגין או אדוויל
  • 2) מעכבים סלקטיביים COX-2 כגון ארקוקסייה
  • 3) תרופות אופיאטיות משכחות כאבים, כגון טרמדול

 מצבים שיש להיות מודעים להם

סקרואיליטיס אוטואימוני. מחלה בה המפרק הופך לדלקתי עקב מערכת חיסונית פעילה מדי. פוגעת בגברים יותר מאשר בנשים ובדרך כלל מתחילה בין הגילאים 20-40. מחלת הסקרואיליטיס האוטואימוני לעיתים קרובות קשורה לגן HLA B27, וככזו לעיתים קרובות מלווה במחלות אחרות מאותה הקבוצה, למשל דלקת שדרה מקשחת, מחלת קרוהן ודלקת מפרקים תגובתית (ארטריטיס ריאקטיבי).  

סקרואיליטיס ספטי. מצב נדיר שבו המפרק מחובר על ידי דלקת בקטריאלית האזור הופך חם, אדום ונפוח. מצב זה עלול להיות מלווה בעייפות, בחום, בהזעות לילה או בבחילות. במקרה של חשש לסקרואיליטיס ספטי, יש לדאוג לטיפול רפואי מיידי. 

 

אולי יעניין אותך גם

טיפול אוסטאופתיה בכאבי שרירים

טיפול הוליסטי באיברים הפנימיים

רכיבה על סוסים לשיפור הכושר הגופני

לבירורים וקביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.

מקורות

Slipman CW, Jackson HB, Lipetz JS, Chan KT, Lenrow D, Vresilovic EJ (2000). "Sacroiliac joint pain referral zones". Arch Phys Med Rehabil. 81(3):334-8.

Maigne JY, Aivaliklis A, Pfefer F. (1996). "Results of sacroiliac joint double block and value of sacroiliac pain provocation tests in 54 patients with low back pain". Spine 21:1889-1892

Ohman A, Aström L, Malmgren-Olsson EB. (2001). "Feldenkrais therapy as group treatment for chronic pain-a qualitative evaluation". J Bodyw Mov Ther.15(2):153-61.

Kalichman L, Vulfsons S (2010). "Dry needling in the management of musculoskeletal pain". J Am Board Fam Med. 23(5):640-6.

Mancarella L, De Santis M, Magarelli N, Ierardi AM, Bonomo L, Ferraccioli G (2009). סקרואיליטיס ספטי: an uncommon septic arthritis". Clin Exp Rheumatol. 27(6):1004-8.