דיקור אורתופדי

מהו דיקור אורתופדי 

דיקור אורתופדי (Intramuscular stimulation – IMS), המוכר גם כדיקור יבש הוכנס לרפואה אורתופדית בשנות ה-1980. הטיפול כרוך בהחדרת מחטי אקופונקטורה לתוך נקודות טריגר שהנן רצועות של סיבים מכווצים הנמצאים בעיקר בשרירים מתוחים. ה-IMS שונה מדיקור סיני בזה שהוא מבוסס על אנטומיה ופיזיולוגיה מערביות ולא על שיטת המרידיאן הסינית. כמו כן, דיקור סיני מטפל במגוון של תופעות המבוסס על פילוסופיה מזרחית ומשתמש במונחים כגון חום, לחות וכדומה כדי להסביר חוסר איזון בגוף. המוקד הבלעדי ב-IMS הוא על שחרור נקודות הטריגר כדי לחזק תפקוד שרירי, לשפר ביומכאניקות ולהפחית כאבים.

דיקור

נקודות טריגר

לכמעט כל אדם יש נקודות טריגר, לפחות בחלק מהשרירים. כאשר נקודת טריגר איננה גורמת לכאב, היא נקראת "רדומה". נקודת טריגר מכאיבה נקראת "פעילה". נקודות טריגר עלולות לגרום לכל דבר, החל מאי נוחות קלה ועד לכאבים עזים. מצב זה מלווה ברך כלל בכאב מוקרן, אשר יכול לנוע לאורך הזרוע לכף היד או מהגב התחתון לברכיים או לכפות הרגלים. נקודות טריגר לעתים קרובות מאובחנות באופן שגוי כפריצות דיסק חולייתי מכיוון גם הן גורמות לעתים קרובות להקרנת כאב אאותו ניתן לחוש בגפיים.

במקרה של כאבים המוקרנים לאורך אחת הגפיים, האוסטאופת יהיה מסוגל לקבוע את הגורם  לכך, ולנקוט צעדים הנחוצים להקלת הכאב. חולים רבים סובלים מכאבים המאובחנים באופן שגוי. הפרקטיקה הרווחת כרוכה לעתים קרובות, למרבה הצער, בשימוש במשככי כאבים, בזריקות סטרואידים ואפילו בניתוחי עמוד שדרה מיותרים, כאשר טיפול מנואלי ו-IMS עשויים להיות יעילים באותה המידה ולעיתים קרובות אפילו יעילים יותר. 

אבחנה לא נכונה

יש לציין כי למרות שסריקות סי.טי. או MRI יכולות להדגים את קיום פריצת דיסק, או שצילום רנטגן עשוי לגלות היווצרות של אוסתאופיט (גידולים גרמיים הנוצרים כתוצאה מניוון), אלו אינם בהכרח הגורם לכאבים. אנשים רבים סובלים מפריצות דיסק, מאוסטאופיטים, מניוון מרפקים ומלחץ על עצבי עמוד השדרה, כאשר רבים אינם מודעים לכך מפני שהם אינם חשים בכאב. ההליך הנכון הוא לחפש בתחילה טיפול לא פולשני, כגון IMS ,ולהמתין לראות כיצד הוא משפיע על המצב לפני נקיטת שיטות טיפול קשות או מסוכנות יותר. במקרה בו הרופא מודאג מכך שטיפול פולשני עלול לגרום לתוצאות חמורות, יש לפעול בהתאם לייעוץ שלו.

 

אולי יעניין אותך גם

טיפול אוסטאופתיה בנשים בהריון

הקשר בין פילאטיס ואוסטאופתיה

מהי תרפיית קרניוסקרל ולמה היא עוזרת?

לבירורים וקביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.