טיפול באיברים הפנימיים

מהי מניפולציית האיברים הפנימיים 

מניפולציית האיברים הפנימיים (Visceral Manipulation – VM) היא תחום אוסטאופתיה שפותח על ידי ג'ון פייר ברל, בו משתמשים במניפולציות עדינות של האברים הפנימיים כדי להקל על המגבלות בחיבורים ההדדיים בין אברי הגוף לבין הרקמות הסובבות שלהם. מתח קיצוני באיברי האגן, הבטן והחזה עלול לגרום למחלות מערכתיות וכמו כן, תוך השפעה על המכניקה של עמוד השדרה, הוא עלול לגרום לבעיות רפואיות בעמוד השדרה. במקרים של בעיות עיכול, קשיי נשימה, זיהומים חוזרים בדרכי השתן, כאבי גב ועייפות כללית יתכן ו-VM יהיה המרפא.

הגישה הייחודית של VM

VM מכירה בעובדה שכדי להעריך ולטפל באופן הוליסטי מוחלט, יש לקחת בחשבון את חיבורי הרצועות המחברים את האיברים הפנימיים למערכת השרירית-שלדית. יתכן ומתיחות בחללי הבטן ובית החזה נובעות מכירורגיה, מהידבקויות, ממחלות, מיציבה לא נכונה ומפציעות.  

חשיבותה של הסרעפת

בהתייחסות לקשיון של שרירי הסרעפת: תפקוד לקוי של הסרעפת עלול לגרום לנשימה בלתי נכונה, אשר לאורך זמן תשפיע על מערכות רבות בגוף. 

קיבולת הריאות תלויה בשרירי שאיפה והסרעפת היא השריר החשוב ביותר ביניהם. סרעפת פגומה, אי לכך, עלולה לצמצם את יכולת ההתרחבות של הריאות ובכך לצמצם את כמות האוויר הנשאפת בכל נשימה. דבר זה עלול להתבטא ברמות אנרגיה מופחתות, בכושר גופני ירוד או בהפרעות בנשימה בפני עצמן.

בריאות מערכות העיכול והשתן תלויה בתנועת השאיבה של הסרעפת. קצב הנשימה הוא 18,000 נשימות ליום, בממוצע. סרעפת מתפקדת צונחת לתוך הבטן בכל נשימה, ומפעילה את פעולה שאיבה על האברים הפנימיים. דבר זה ידוע "כמשאבה סרעפתית". בהנחה שהסרעפת פעולת במיטבה, היא מזרימה את הדם אל תוך אברי הבטן , ושואבת אותו מהם, 18,000 פעמים ליום! לאורך זמן, אפילו הפרעה קלה בפעולת שאיבה זו עלול לגרום להשפעה שלילית על כל אברי הבטן עם רגישות למספר רב של בעיות רפואיות.

המכאניקות של הגב התחתון מושפעות באופן ישיר על ידי הסרעפת, דרך חיבורה לשלושת החוליות המותניות העליונות. סרעפת נוקשה וחולנית מפריעה לתנועות עמוד השדרה המותני, דבר שעלול להשפיע על מחלות בדיסק החולייתי או על מצבי ניוון של עמוד השדרה

המערכת החיסונית הטחול וציסטרנה הכילי ממוקמים מתחת לסרעפת, הראשון  נמצא בצד שמאל והאחרון במרכז. הטחול, בו נמצאים כמחצית מהתאים החיסונים של הגוף, וכמו גם הציסטרנה הכילי מהווה כיס האוסף את הנוזל הלימפתי מכל הגוף, מושפעים  על ידי "משאבת הסרעפת" הנזכרת לעיל  לכן , תפקוד בלתי מספק של הסרעפת עלול להשפיע ישירה על יכולת הגוף להתמודד עם זיהומים חיידקיים, וירליים, פטרייתיים וטפיליים.   

מערכת הרבייה. שרירי רצפת האגן נעים ביחד עם הסרעפת. הסרעפת ורצפת האגן יורדות בכל שאיפה. הסרעפת ושרירי רצפת האגן עולות בעת נשיפה. תנועה פנימית שגרתית זו משפיעה על זרימת דם אגנית, ושומרת על בריאות הרקמות המקומיות. האוסטאופתיה מכירה בעובדה כי זרימת הדם חיונית לבריאות הרקמות, ו-VM מיישמת ידע זה למערכות האברים. 

מערכת העצבים. אוהל המוחון, שהנו שכבה דקה של רקמה חיבורית במוח, עולה ויורד ביחד עם הסרעפת, בדומה לשרירי רצפת האגן. חופש התנועה שלו חיוני לבריאות רקמת המוח. בטווח הארוך, הפרעות בתפקוד הסרעפת עלולות להשפיע באופן שלילי על מצבו הבריאותי של המוח.   

אוסטאופתיה לטיפול באיברים הפנימיים

הדוגמה לעיל מדגישה רק אחד ממאות התרחישים אפשריים – המוכפל ב18,000- כל יום. קיימים קשרים מרבים בין המבנים הסומאטיים כגון השרירים והעצמות לבין האיברים הפנימיים. האוסטאופת יטפל לכל מגבלה שהיא בקשרים אלו, דבר שישפיע באופן חיובי על היבטים בריאותיים רבים ויפחית את הסיכון להתפתחות מחלות כרוניות שאינן ברות טיפול.

 

אולי גם יעניין אותך

טיפול אוסטאופתיה בכאבי ראש

טיפים להפחתת כאב בעת מדיטציה

מהי רפואה ספורט ולמה היא עוזרת?

לבירורים וקביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.