טיפול בכאב גב

אילו אופציות טיפול קיימות בכאבי גב תחתון?

כאב גב תחתון, או לומבגו, רווח יותר מכאבי גב תיכוני או עליון. 80% מהאוכלוסייה סובלת מכאב גב תחתון באיזה שהוא שלב של החיים. לאחר הצטננות, הוא מהווה את הסיבה הרווחת ביותר לביקורים אצל רופאי המשפחה. לפעמים קשה להחליט על מהלך טיפול מתאים ממגוון כל כך רחב של אופציות לטיפול. המשך קריאה יעניק הבנה עמוקה יותר על הדרכים האפשריות לטיפול ועל הסיכונים שעלולים להיות כרוכים בהם.

טיפול תרופתי

לתרופות אל-סטרואידיות נגד דלקת (non steroidal anti inflammatory drugs – NSAIDs) יש השפעת משכך כאבים, הפחתת חום והפחתת התגובה הדלקתית. תופעות הלוואי העיקריות המיוחסות ל-NSAIDs קשורות למערכות העיכול (עיין ערך טיפול אוסטאופתיה בהפרעות עיכול) והכליות. 

מעכבי COX-2 הם סוג NSAID, אך הם מכוונים  ל-COX-2, שהוא האנזים שגורם לדלקת ולכאבים.  למרות שלשימוש בסוג זה של תרופות יש פחות תופעות לוואי בדרכי העיכול מאשר ל-NSAID, הסיכונים לכליות אינם מופחתים .

קבוצות התרופות להרפיית שרירים משפיעים על שרירי השלד. יתכן ותרופות אלה יפחיתו כאבים ויזרזו החלמה בחולים הסובלים מכאבי בגב תחתון. כמעט בכל המקרים של כאבי גב השרירים מתכווצים עם אפשרות לעווית (עיין ערך טיפול אוסטאופתיה בכאבי שרירים). דבר זה מעלה את רמת הכאב ומעכב החלמה, מכיוון שהתכווצות השרירים מפחיתה את זרם הדם ומשנה את הביומכניקה. תופעת הלוואי העיקרית המדווחת עם מרפי שרירים היא הרפיה. 

משככי כאבים אופיאטיים, הידועים גם כמשככי כאבים נרקוטיים, פועלים על מערכת העצבים באופן ישיר כדי להפחית את תחושת הכאב. תופעות לווי רווחות כוללות נמנום, עצירות, יובש בפה, בחילה והקאות. בדומה לכל סם נרקוטי, שימוש לטווח ארוך עלול לגרום לתלות גופנית או נפשית.

סטרואידים  מדכאים את מערכת החיסון ובכך מפחיתים את הדלקת ואת הכאב שמלווה אותה. שימוש לטווח הארוך של סטרואידים פומיים עלול לגרום למגוון תופעות לווי חמורות לרבות אוסטאופורוזיס, סוכרת, דלקת הקיבה ותת תריסיות.  

משחות טבעיות / ג'לים טבעיים 

שמן אקליפטוס מדולל משמש למגוון מחלות לרבות חום גבוה, אסתמה, כוויות, כיבים וגם כאב גב. לעולם אין לקחת אותו דרך הפה או למרוח על גבי העור באופן לא מדולל.

מנטה היא משככת כאב מצנן אשר לעתים קרובות מעורב עם חומרים טבעיים אחרים כדי לטפל בהתכווצות שרירים ו-מתחים ונקעים קלים.

לקמפור יש השפעה מצננת והוא פועל כמו הרדמה מקומית קלה. מנות גדולות במיוחד, אפילו כאשר הן ניתנות באופן מקומי, עלולות לגרום לרעילות בתאי הכבד.

טיפול מניפולטיבי

1. על פי ה-General Osteopathic Council של בריטניה, אוסטאופתיה מהווה שיטת אבחון וטיפול עבור מגוון רחב של מצבים רפואיים. היא פועלת על פי המבנה והתפקוד של הגוף, והיא מבוססת על העיקרון שרווחת הפרט תלויה בתפקוד תקין ומשותף של השלד, של השרירים, של הרצועות ושל רקמות החיבור. אוסטאופתיה משמשת בטיפול בכאבי גב, בעיות בדיסקים ובמגוון מצבים שריריים-שלדיים.  האוסטאופת משתמש במגוון טכניקות ידניות, לרבות עיסוי, תזוזת מפרקים, טיפול קרניוסאקרלי ומניפולציה של עמוד השדרה. מניפולציות אוסטאופתיות הן עדינות והן מתאימות לחולים בכל גיל ובכל מצב רפואי. 

2. על פי תיאור של ה-American Chiropractic Association שך ארצות הברית, הכירופרקטיקה היא  מקצוע רפואי שמתמקד בהפרעות במערכת השרירים והשלד, ובמערכת העצבים, ובהשפעותיהן של הפרעות אלו על הבריאות הכללית. טיפול כירופרקטי עוסק לרוב בטיפול בתלונות עצביות-שריריות-שלדיות הכוללים, בין היתר, כאבי גב, כאבי צוואר, כאבים במפרקים של הזרועות ושל הרגליים, וכאבי ראש. בעוד שהטיפול של כירופרקטיקנים דומה לזה של אוסטאופתים, הם נוטים להסתמך יותר על מניפולציה של עמוד השדרה ופחות על טיפול קרניוסאקרלי.

3. דיקור אורתופדי היא שיטה בה מחדירים מחטים לתוך נקודות טריגר של שרירים מתוחים ומסירים אותן באופן מהיר למדי, בניגוד ל-30 דקות בדיקור סיני – אקופונקטורה. החדרת מטח יבשה מבוססת על אנטומיה ופיזיולוגיה מערבית ובכך, אינה קשורה לדיקור סיני, אקופונקטורה. רופאים, אוסטאופתים וכירופרקטיקנים רבים משתמשים בשיטת המחט היבשה.

זריקות

לעיתים קרובות משתמשים בזריקות אפידורליות כתוצר ביניים בין הגישות הלא אגרסיביות המפורטות לעיל, לבין הגישה האגרסיבית ביותר שהיא כירורגיה. מזריקים סטרואידים לתוך החלל האפידורלי, ובכך מפחיתים כאבים ודלקת של העצבים ושל רקמות אחרות. כאשר החולה מרגיש אפילו הקלה זעירה ביותר, יתכן ויהיה צורך לזריקה שניה או אפילו שלישית. אם לא מרגישים הקלה בכלל, סביר יהיה כי זריקה שניה לא תטיב. הסיכונים כוללים זיהום, ניקור דורלי, דימום ונזק עצבי.

רדיותרפיה 

גלי רדיו או  תדר רדיו אבלציה (RFA) עשויים לשמש בטיפול של מצבים רפואיים שונים כולל כאבי גב תחתון. בפרוצדורה פולשנית חלקית זו, תדר הרדיו מועבר באמצעות מחט לעצבי עמוד השדרה התחתון, משמיד אותם ומפחית את תחושת הכאב. עד ל-70% מחולים שעוברים RFA מרגישים הטבה. אולם, עצבים מתחדשים ולכן הקלת הכאבים אינה מתמשכת מעבר לשנה אחת או שנתיים. בעוד שתופעות לווי הן נדירות, הן עלולות לכלול נזק עצבי וזיהום.

כירורגיה

הסיכונים הכרוכים בכירורגית עמוד השדרה כוללים דימום, זיהום, אבדן נוזל שדרה ובאופן נדיר, שיתוק. בעיה נוספת הקשורה לבחירה זו של התערבות היא אבחון שגוי – לעיתים קרובות קשה להבחין בגורם לכאב גב תחתון, ונוכחותן של חריגות מבניות אינה בהכרח מקורה של הבעיה.   

דיסקטומיה (כריתת דיסק בעמוד השדרה המותני) – מבצעים ניתוח זה כאשר דיסק בין-חולייתי לוחץ על שורש עצב (עיין ערך טיפול אוסטאופתיה בפריצת דיסק). חלק מהדיסק נכרת ובכך מוקל הלחץ, דבר שמפחית את התסמינים הנירולוגיים ברגל. 10% מהחולים אינם חווים הטבה כלשהי לאחר הניתוח ו-10% מאלו שאכן חווים הטבה, יחזרו למצב הקודם בעתיד. לעיתים קרובות מבצעים גם למינקטומיה כדי לאפשר גישה לדיסק. 

למינקטומיה (כריתת קשת הדיסק) – מבצעים למינקטומיה או כריתת לוחית לרוב כדי להפחית לחץ על חוט השדרה עצמו, דבר שלעתים קרובות נגרם על ידי ספונדילוזה (קשרות חוליה). 

איחוי שדרתי – מודגם במקרים של ספונדילוליסתזיס (התקת החוליה), סקוליוזיס חמור (עקמת), עמוד השדרה לא יציב, או ניוון מפרקים חמור בין שתי חוליות או יותר. תוך איחוי הקטעים החולייתיים הנגועים ומניעת התנועתיות שלהם. דיסקים נגועים או שטחים נגועים עוברים פחות לחץ בתנועות יומיומיות והכאבים והדלקת מופחתים. בנוגע להשפעות ארוכות טווח – יש לנו חמש חוליות מותניות, וכל אחת אחראית לכ-20% מתנועות הגב התחתון. אם שתי חוליות מאוחות אזי קיים עומס יותר על הקטעים הצמודים אליהן, ובכך הסיכון לניוון מוגבר.  פעילות גופנית וטיפול ידני לאחר הניתוח עשויים לסייע למנוע דבר זה. יש לשים לב כי הסיכון לכשל של איחוי גרמי הנגרם על ידי חוסר גדילת עצמות חדשות מוגבר ב-500% בקרב מעשנים.

מאמר זה אינו בא להחליף ייעוץ רפואי מקצועי. יש תמיד להתייעץ עם הרופא או עם מטפל בריאותי לגבי החלטות הקשורות לבריאות או לרווחה.

 

אולי יעניין אותך גם

אילו אופציות טיפול קיימות במיגרנות?

אוסטאופתיה לשיפור היוגה

אוסטאופתיה לטיפול בכאבי צוואר

לבירורים וקביעת תור לחץ כאן או התקשר ל-03-6030709.